MIcroQ USB digitális mikroszkópok működés közben
Üzletünkben nagyon sokszor keresnek kompakt és jól használható digitális mikroszkópot akár munka, akár hobbi célokra. Eddig azonban igazán jól használható és kényelmes alternatíva elérhető áron nem volt. A kínai gyártótól származó "USB Digital Microscope" fedőnevű mikroszkópok meglepően jó minőséget képviselnek, és áruk is alacsony. Ami igazán vonzóvá teszi ezeket a mikroszkópokat, az a stabil fémállvány. Tapasztalataim szerint hiába jó egy digitális anyagvizsgálati mikroszkóp, ha az állványa nem stabil, nem lehet kihasználni a jó optikát.
Két típusa létezik ezeknek a mikroszkópoknak, az egyik 1,3 megapixeles, ez egyszerű helikális - csavaros - magasságállítóval rendelkezik. A másik típus 2 megapixeles kamerája egy fogasléces magasságállítóval ellátott fémállványon ül.
Az 1,3 Mp-es mikroszkóp felépítése
A kis digitális mikroszkópok igényes, ajándéknak is kiváló kartondobozban érkeznek. Az állvány és a mikroszkóptest összeszerelése néhány percet vesz igénybe. Az eszköz szabvány USB csatlakozással rendelkezik, a szabályozható és lekapcsolható megvilágítás a számítógéptől kap áramot. Lehetőség van külső megvilágítás használatára is, amennyiben súroló fényhatást akarunk elérni. A mikroszkópfejen lévő távtartó búra átlátszó oldala beengedi a fényt még a legnagyobb nagyítás használata esetén is. Ki kell emelnünk, hogy a mikroszkópon elhelyezett exponálógombbal egyetlen gombnyomással rögzíthetjük a látott képet.
A 2 megapixeles mikroszkóp felépítése
A fokuszálás kétféle módon történik. Először nagyjából be lehet állítani a tárgytávolságot, ami az oszlopra rögzített csúszka lazítása (rögzítőcsavarral) után lehetséges. Ekkor a mikroszkóptartó gyűrűt (illetve annak tartószerkezetét) emelhetjük vagy süllyeszthetjük. Ezután a magasságállító csavarokkal durván beállítjuk az élességet, majd a mikroszkóp oldalán lévő élességállítót használjuk. Majd ismét a magasságállítót, és így tovább addig, míg éles képet nem kapunk. Általában elsőre sikerül eltalálni az élességet. Ha a tárgytávolság nagy, vagyis a magasságállító a felső pozíció közelében van, akkor kapjuk a legkisebb nagyítást (20x). Ha most a magasságállítóval süllyesztjük a mikroszkópot és ezzel közelítjük a mintához, és közben jobbra tekerve az élességállítót, utána állítjuk az élességet a mikroszkópon, akkor egyre nagyobb nagyítást kapunk (kb. 30-40x). Ha leengedjük a mikroszkópot egészen addig, hogy a távtartó búra a tárgyasztallal (vagy a vizsgálandó minta sík vagy nagyjából sík felületével) érintkezzen, akkor az élességállítót jobbra tekerve lehetőségünk nyílik kétféle állásban éles képet kapni. Az egyik állásban kb. 50-60x-os nagyítással kapunk éles képet, majd tovább tekerve jobbra, egyszer csak éles képet kapunk 200x nagyítás környékén. Ekkor a minta felszíni finomszerkezete remekül tanulmányozható.
Dolgozik az 1,3 Mp-es mikroszkóp
Munkában a 2 megapixeles mikroszkóp
A fenti megoldás miatt állvány nélkül is lehet használni a mikroszkópot. A vizsgálandó felületre helyezett fejet ide-oda mozgatva a teljes felszínt letapogathatjuk pl. diagnosztikai vagy egyéb céllal. Ezt a műveletet ráadásul kétféle nagyítással is elvégezhetjük, anélkül, hogy a tárgytávolság megváltozna, hisz a mikroszkóp az élességállító két állásában is éles képet ad.
A tartozék szoftver telepítése csak pár másodpercet vesz igénybe. A ToupView szoftver gyorsan indul és praktikusan kezelhető: a bal oldali menüsor felső részén ki kell választanunk a kamerát (a Camera list-ből, itt csak egy kamera fog megjelenni), egyszerűen rá kattintva megtehetjük. Ekkor megjelenik az élőkép, amelyet alatta, a Snap feliratú mezőre kattintva rögzíthetünk. A képek külön füleken jelennek meg, és ha rájuk kattintunk, akkor a felső menüsorban a mentés ikonra kattintva egyszerűen elmenthetjük őket. A szoftverrel méréseket is végezhetünk. A Record feliratú gombbal videót rögzíthetünk.
A ToupView program kezelőfelülete
A mikroszkópokkal mindenféle tárgyat: pénzérméket, nyomtatott szövegeket, kövületeket, ásványokat, nyomtatott áramköröket, hologramos matricákat, rovarokat stb. fényképeztem. Optikai minőségére nem lehet panasz, a kép nagyon szép éles. A kezelőszoftver nagyon készséges és jól használható, gyors. Egy kattintással fénykép vagy videó készíthető. A beépített fény bőségesen elég minden nagyításon. A tárgytávolság széles határokon belül állítható, így nagyobb méretű minták is megfigyelhetőek vele. A felbontás bőven eléri a század mm-es határt.
Összefoglalva, ezeknek az eszközöknek az ár/érték aránya rendkívül kedvező, így akár hobbicélokra, akár mindennapi munkára alkalmasak.
Tesztfotók:
1,3 Mp
5 Ft
Kagyló kövület
Nyomtatott áramkör
Meteorit metszet
Ásványok
Ásványok
Kvarc, szfalerit kristályok
Kvarc, szfalerit
Pirit
Galenit
Barit
Szfalerit
Hologramos matrica
Légy
Légyszárny nagy nagyítással
Légy feje
Lepkeszárny nagy nagyítással
2 megapixeles fotók:
Notebook monitor közelről...
Hologramos matrica
Kártyanaptár közelről
Hologramos matrica nagy nagyításban
Alföldi mélyfúrásból származó fúrómag kövületei
Nyomtatvány
Az előző nyomtatvány részlete nagy nagyításban
Többszín-nyomott inverz felirat 300x nagyítással
Szfalerit és kalkopirit kristályok (mm körüliek)
Szfalerit és kalkopirit kristályok (1,5 mm-esek)
2 dináros pénzérme kis nagyításban...
...és nagyobb nagyításban is
Zoomolás...
Nyomtatott áramkör a legkisebb nagyítással
Közelebbről (a búra érinti a lemezt, ez a fokuszálógomb kisebb nagyítású állása)
Ilyen a legnagyobb nagyítással (a búra érinti a lapot, a fokuszáló másik állása)
Sánta Gábor
Olvasson tovább
Előző cikk
Szabályzat
Azzal, hogy regisztrálsz a tavcso.hu oldalára (a továbbiakban "az oldal"), elfogadod, hogy betartod...
Következő cikk
MicroQS 2 megapixeles kamera tesztje
Itt a kameraokulárok új generációja, fémházas kivitel, előtétlencse, egyszerű, könnyű használat....